Prysznice kontrastowe zatrzymujące wodę, redukujące cellulit i napinające skórę

 Strona główna / Medycyna estetyczna - czy bezpieczna? / Prysznice kontrastowe zatrzymujące wodę, redukujące cellulit i napinające skórę

Prysznice kontrastowe zatrzymujące wodę, redukujące cellulit i napinające skórę

Zimny prysznic vs prysznic kontrastowy vs gorący prysznic: co jest najlepsze?

Każdy wie o korzyściach płynących z zimnego prysznica po treningu lub po długim dniu, ale niewielu słyszało o jeszcze wyraźniejszych korzyściach płynących z kąpieli pod prysznicem kontrastowym, a jeszcze mniej osób ich spróbowało. Jak jednak zobaczymy, prysznice kontrastowe są pod każdym względem znacznie lepsze niż zwykłe zimne prysznice, zwłaszcza jeśli chodzi o usuwanie cellulitu i ujędrnianie skóry.

Co to jest prysznic kontrastowy i jak działa?

Prysznice kontrastowe (znane również jako prysznice naprzemienne) to prysznice, w których na przemian używa się ciepłej i zimnej wody. Natryski kontrastowe są stosowane jako toniki zwiększające czujność psychiczną i fizyczną oraz jako metody detoksykacji. Podczas natrysku kontrastowego naczynia krwionośne i limfatyczne kurczą się, gdy używana jest zimna woda, a rozszerzają się, gdy używana jest woda gorąca. Powoduje to efekt pompowania w naczyniach krwionośnych, który zwiększa:

 • przepływ tętniczy (przepływ krwi do tkanek)

 • powrót żylny (przepływ krwi z tkanek do serca przez żyły)

 • drenaż limfatyczny (odprowadzanie nadmiaru wody i produktów odpadowych z tkanek w kierunku serca).

Dzięki zwiększeniu przepływu tętniczego tkanki są odżywione i dotlenione, a ich metabolizm ulega przyspieszeniu. Wraz z poprawą powrotu żylnego i drenażu limfatycznego więcej toksyn i metabolitów może wydostać się z tkanek w kierunku serca. Stamtąd są one ostatecznie kierowane do wątroby i nerek w celu detoksykacji i wydalenia z organizmu.

Nie trzeba dodawać, że zimne i kontrastowe prysznice są idealne w przypadku zatrzymywania wody w organizmie i słabego krążenia.

Czy zimne prysznice/kontrastowe mają wpływ na proces starzenia się i cellulit?

Natryski kontrastowe są doskonałym domowym środkiem przeciwstarzeniowym, a także świetną, niedrogą metodą zapobiegania cellulitowi oraz, w mniejszym stopniu, jego redukcji.

Głównym mechanizmem, dzięki któremu zimne prysznice/kontrastowe przeciwdziałają starzeniu się skóry i całego organizmu, jest wspomniane wyżej pobudzenie krążenia, co ostatecznie prowadzi do przyspieszenia metabolizmu komórkowego i detoksykacji.

Zimne/kontrastowe prysznice na cellulit

Jak wyjaśniliśmy w innym artykule, cellulit składa się z siedmiu elementów (słabe krążenie/drenowanie limfatyczne/nagromadzenie toksyn, zapalenie, uszkodzenia oksydacyjne, rozluźnienie skóry, nagromadzenie tłuszczu, glikacja i tworzenie się tkanki bliznowatej). Natryski kontrastowe mają bezpośredni lub pośredni pozytywny wpływ na pierwsze trzy z tych elementów.

 • Jak wyjaśniliśmy powyżej, natryski kontrastowe pobudzają naczynia krwionośne i limfatyczne do bardziej intensywnego pompowania, a tym samym zwiększają dyfuzję składników odżywczych i tlenu do tkanek.

 • Jednocześnie przyspieszają usuwanie toksyn i produktów odpadowych z tkanek w kierunku narządów detoksykacyjnych organizmu.

 • Ponadto zwiększa się tempo przemiany materii w tkankach dotkniętych chorobą, a stan zapalny szybciej się goi

Ponieważ nagromadzenie toksyn i produktów odpadowych, stany zapalne i zatrzymanie wody są ważnymi elementami tego, co nazywamy cellulitem, oczywiste jest, że natryski kontrastowe pomogą zredukować lub przynajmniej zapobiec cellulitowi.

Zalety zimnych natrysków w porównaniu z natryskami kontrastowymi w redukcji cellulitu

Ponadto, ponieważ natryski kontrastowe zwiększają aktywność współczulnego układu nerwowego, a tym samym tempo przemiany materii, powinny one - przynajmniej w pewnym stopniu - pomóc w redukcji najważniejszego składnika cellulitu: tkanki tłuszczowej.

Wiemy już, że zimno stymuluje uwalnianie noradrenaliny (noradrenaliny), najważniejszego hormonu uwalniającego tłuszcz z organizmu. W tym przypadku można by pokusić się o stwierdzenie, że zimne prysznice są lepsze niż prysznice kontrastowe, jeśli chodzi o przyspieszenie miejscowej utraty tłuszczu, ale jest wręcz przeciwnie. Ciągłe uwalnianie noradrenaliny prowadzi w końcu do efektu tolerancji na adipocyty, które po prostu przestają na nią reagować.

Jednak przerywane uwalnianie noradrenaliny, stymulowane przez kontrastowy prysznic, nie powinno powodować takiego samego efektu tolerancji i dlatego może być bardziej skuteczne niż ciągłe uwalnianie stymulowane zimnym prysznicem. Dowodem na uwalnianie noradrenaliny jest także zwiększona czujność umysłowa i witalność, którą odczuwają ludzie po wzięciu prysznica z kontrastem.

Ponadto zimny prysznic może wywołać natychmiastowy efekt zwężenia naczyń krwionośnych (naczynia krwionośne i limfatyczne kurczą się), co przyspiesza drenaż limfatyczny i powrót żylny. Może to być bardzo skuteczne w usuwaniu produktów przemiany materii z tkanek obwodowych, ale nie wywołuje tak silnego efektu pompowania, jak prysznic z kontrastem. Dlatego zimne natryski są mniej skuteczne niż natryski z kontrastem.

Ponadto prysznice kontrastowe są lepiej tolerowane przez większość osób niż prysznice zimne, które szczególnie w zimie mogą być bardzo nieprzyjemne, ponieważ ciepła woda zapewnia mile widziane rozproszenie uwagi pomiędzy okresami zimnej wody.

Gorące prysznice a prysznice kontrastowe: ich wpływ na ciało, starzenie się skóry i cellulit

Różnica między prysznicem kontrastowym a gorącym prysznicem polega na tym, że podczas gorącego prysznica tętnice i żyły rozszerzają się, co prowadzi do tego, że do tkanek dostaje się więcej składników odżywczych (co jest wspaniałe), więcej wody dostaje się do tkanek (co nie jest aż tak wspaniałe...), ale mniej produktów odpadowych i wody opuszcza tkanki (co jest naprawdę niepożądane).

W efekcie końcowym może to potencjalnie zwiększyć retencję wody i stan zapalny. Co więcej, gorące prysznice rozluźniają centralny układ nerwowy i obniżają tempo metabolizmu.

Zimny prysznic vs gorący prysznic vs prysznic kontrastowy

Z powyższego jasno wynika, że jeśli chodzi o metabolizm, detoksykację, przeciwdziałanie starzeniu się, cellulitowi i poprawę krążenia/drenażu limfatycznego, kolejność skuteczności jest następująca: prysznic kontrastowy > zimny prysznic > gorący prysznic.

Jak wziąć prysznic kontrastowy dla całego ciała

Uwielbiam kąpiele kontrastowe, ponieważ zwiększają one moją czujność i sprawiają, że czuję się pełna wigoru i życia. Biorę je w następujący sposób:

 • Jeśli czuję się zmęczony i gorący, zaczynam od zimnej wody (tak zimnej, jak tylko mogę tolerować) i dokładnie schładzam wszystkie części ciała. Trwa to zwykle od 30 sekund do 2 minut. Następnie przechodzę do ciepłej wody (tak gorącej, jak tylko mogę tolerować) i ponownie rozgrzewam całe ciało, ponownie przez 30 sekund do 2 minut (w zimie mam tendencję do używania ciepłej wody przez dłuższy czas, a w lecie częściej używam zimnej wody).

 • Powtarzam tę procedurę od 2 do 5 razy, zawsze wsłuchując się w sygnały płynące z mojego ciała. Nie zmuszam się do czegoś, czego moje ciało nie chce, a jeśli któregoś dnia nie mam na to ochoty, po prostu nie biorę prysznica.

 • Na koniec tego cyklu intensywnych zmian temperatury uspokajam organizm, używając chłodnej wody (nie zimnej), a następnie letniej (nie gorącej). Na koniec używam wody o temperaturze dokładnie takiej samej jak temperatura ciała. Tak więc całą rutynę można podsumować następująco:

 • zimna/ciepła: 2~5 cykli, po ½-2 minuty każdy

 • Chłodna/ciepła: 1~2 cykle, po ½-2 minuty każdy

 • Neutralny: 1~2 minuty

Jak stosować kontrastowy/zimny prysznic tylko na obszarach dotkniętych cellulitem

Jeśli zamierzasz "popracować" tylko nad udami i pośladkami, możesz pominąć cykl chłodny/luksusowy ciepły, jak również część neutralną rutyny, aby osiągnąć maksymalny efekt. W przypadku kontrastowego prysznica całego ciała ważne jest, aby nieco uspokoić system, w przeciwnym razie możesz później odczuwać zimno, zwłaszcza w zimie. Może też dojść do nadmiernego pobudzenia. Dlatego cykl cool/luke warm oraz cykl neutralny są niezbędne podczas kąpieli kontrastowych całego ciała.

Z drugiej strony, nie ma nic złego w stymulowaniu wyłącznie ud/pośladków, bez aklimatyzacji przed i po. W rzeczywistości właśnie to chcemy osiągnąć. A ponieważ stymulacja jest tylko miejscowa, nie poczujesz się ani zbyt zimno, ani zbyt "hiper" podczas kąpieli kontrastowej tylko w udach i pupie.

Ale uwaga: zastosowanie prysznica z kontrastem w celu usunięcia cellulitu na brzuchu, w talii lub na ramionach może spowodować przeziębienie lub biegunkę, ponieważ te miejsca znajdują się zbyt blisko narządów wewnętrznych, które zazwyczaj nie lubią zimna. Należy również uważać podczas zabiegów na wewnętrznej stronie ud lub pośladkach, aby nie podrażnić miejsc intymnych sekwencją zimnej/gorącej wody.

Zimny/kontrastowy prysznic do zabiegów odmładzających na twarz

Te same środki ostrożności, które zostały wymienione w poprzednim akapicie w przypadku zimnego/kontrastowego prysznica dla całego ciała lub jego górnej części, mają również zastosowanie do twarzy: cykl chłodny/ciepły i cykl neutralny są niezbędne, aby uniknąć przeziębienia.

Oczywiście zimny prysznic w lecie jest znacznie bezpieczniejszy niż w zimie, dlatego warto kierować się zdrowym rozsądkiem i wybrać odpowiednią kąpiel dla swojego organizmu.

Jak zmaksymalizować efekty kontrastowych pryszniców

Najlepszym momentem na zastosowanie dobrego kremu przeciwstarzeniowego lub antycellulitowego jest czas bezpośrednio po prysznicu kontrastowym, ponieważ gorący/zimny prysznic zwiększy skuteczność i wchłanianie kremu.

Z kolei prysznic kontrastowy najlepiej wziąć bezpośrednio po ćwiczeniach, co da efekt synergii i pomoże usunąć z mięśni kwas mlekowy i produkty odpadowe.

Szczotkowanie ciała najlepiej wykonywać bezpośrednio po prysznicu kontrastowym i bezpośrednio przed nałożeniem kremu (ale zawsze delikatnie - nie za mocno i nie za długo).

I wreszcie, najlepszym momentem na zabieg antycellulitowy jest czas bezpośrednio po ćwiczeniach (co wyjaśniamy w innym artykule) i bezpośrednio przed prysznicem kontrastowym. Tak więc idealna kompletna rutyna powinna wyglądać mniej więcej tak:

 • Krem na cellulit

 • Ćwiczenia

 • Zabieg na cellulit (lub automasaż ud)

 • Prysznic kontrastowy

 • Szczotkowanie ciała

 • Krem na cellulit

Możesz włączyć lub wyłączyć z tej procedury tyle kroków, ile chcesz, lub tak mało, jak chcesz. Jest to idealna procedura, której pełne zastosowanie zależy od czasu, a także od kosztów zabiegów i kremów. Szczotkowanie ciała na sucho, jak wyjaśniam w innym artykule na tej stronie, nie jest w ogóle skuteczne w walce z cellulitem, wbrew temu, w co chcą wierzyć kosmetyczki i sprzedawcy szczotek do ciała. Jedynym powodem, dla którego sugeruję stosowanie tej metody jest złuszczanie naskórka, aby zwiększyć wchłanianie kremu antycellulitowego, którego używasz.

Zmaksymalizuj skuteczność swojego kremu antycellulitowego, pomóż zapobiegać cellulitowi

Ani prysznic kontrastowy, ani automasaż nie zastąpią skuteczności dobrej kuracji antycellulitowej, ale nic nie kosztują i mogą być stosowane jako bezkosztowe dodatki do profesjonalnych zabiegów na cellulit.

Ponadto, dzięki maksymalizacji wchłaniania i skuteczności kremu na cellulit, prysznic z kontrastem sprawi, że pieniądze, które zapłaciłaś za krem, pójdą na więcej.

A jeśli nie masz cellulitu, dlaczego nie skorzystać z prysznica kontrastowego, aby wykonać przyjemny mikromasaż ud i pośladków, a tym samym pobudzić krążenie i zapobiec cellulitowi?

Oczywiście połączenie prysznica kontrastowego z muffinkami i karmelowym macchiato nie utrzyma cellulitu w ryzach na długo. Jednak w połączeniu z rozsądną dietą, prysznice kontrastowe pomogą Ci zapobiec cellulitowi.

Ogólnie rzecz biorąc, im więcej niegrzecznego jedzenia jesz (wiesz, tłuszcze, skrobia, cukry, alkohol) i im bardziej siedzący tryb życia prowadzisz, tym ważniejsze stają się profesjonalne zabiegi na cellulit i kremy na cellulit, jeśli chcesz uniknąć cellulitu.

Inne formy kąpieli kontrastowych: kąpiel parowa/sauna, a następnie zimne zanurzenie

Sportowcy i osoby uprawiające sport stosują kąpiele kontrastowe w celu wyleczenia lub zapobiegania kontuzjom sportowym i bólom mięśni po wysiłku (znanym również jako DOMS - Delayed Onset Muscle Soreness). Inną formą "kąpieli kontrastowej" jest naprzemienne korzystanie z sauny lub łaźni parowej i zanurzanie się w zimnej wodzie.

Niektórzy sportowcy posuwają się nawet do tego, że najpierw zanurzają się w gorącej kąpieli, a następnie zanurzają się w wannie wypełnionej kostkami lodu. Nie zalecałbym okładania kostkami lodu całego ciała, chyba że wiesz, że jesteś na to wystarczająco sprawny, ale zanurzenie nóg w naprawdę zimnej wodzie jest fantastycznym sposobem na zachowanie jędrności i gładkości.

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Nie wolno brać bardzo zimnych, bardzo gorących lub kontrastowych pryszniców bez zgody lekarza, jeśli cierpisz na zdiagnozowane lub podejrzewane choroby serca, układu krążenia i oddechowego, cukrzycę, astmę, jeśli jesteś przeziębiony lub masz inną infekcję, jeśli łatwo mdlejesz i ogólnie jesteś w złym stanie zdrowia.

Natryski kontrastowe są bardzo silne i dlatego należy je traktować z szacunkiem. Ogólnie rzecz biorąc, miejscowe natryski kontrastowe na łydki i uda są dość bezpieczne, natomiast natryski kontrastowe na całe ciało wywołują efekty na całym ciele i muszą być traktowane z jeszcze większym szacunkiem.

Dlatego w razie wątpliwości przed zastosowaniem rad zawartych w tym artykule należy najpierw zapytać lekarza.

Nie kładź się spać po zimnym prysznicu

Najgorszym momentem na wzięcie kontrastowego prysznica jest czas przed pójściem do łóżka, ponieważ prawdopodobnie nie będziesz mógł zasnąć przez jakiś czas. Jednym z najlepszych momentów jest kąpiel z samego rana, ponieważ może ona pomóc się obudzić - ale tylko wtedy, gdy jesteś wystarczająco odważny. Niestety, ja mogę to robić tylko latem.

Odkryj kremy Celluence®.
Odkryj zabiegi LipoTherapeia® w Londynie
100+ porad ekspertów, jak zredukować cellulit i ujędrnić skórę