Zatrzymywanie wody (i cellulit obrzękowy) na kostkach, biodrach, udach i pośladkach: co jest przyczyną?

 Strona główna / Medycyna estetyczna - czy bezpieczna? / Zatrzymywanie wody (i cellulit obrzękowy) na kostkach, biodrach, udach i pośladkach: co jest przyczyną?

Zatrzymywanie wody (i cellulit obrzękowy) na kostkach, biodrach, udach i pośladkach: co jest przyczyną?

Zatrzymywanie wody w organizmie jest jednym z głównych czynników powodujących cellulit: co je powoduje, jak mu zapobiegać i jak je zmniejszyć?

????zatrzymanie wody ????obrzęki ????celulit obrzękowy ????zatrzymanie płynów ????co powoduje zatrzymanie wody ????mikrokrążenie

Wielu moich klientów pyta mnie:

  • Co powoduje zatrzymywanie wody/płynów na nogach?

  • Czy zatrzymywanie wody w organizmie może powodować cellulit?

  • Czy zatrzymywanie wody pogarsza stan cellulitu?

Zatrzymanie wody (określane również jako retencja płynów, opuchlizna, obrzęk itp.) dotyczy wielu kobiet i, w mniejszym stopniu, mężczyzn. Do zatrzymania wody dochodzi, gdy żyły i naczynia limfatyczne nie są w stanie skutecznie usuwać wody z tkanek.

Zatrzymanie wody w organizmie może występować sporadycznie (np. w czasie letnich upałów i/lub długotrwałego stania) lub mieć charakter przewlekły. Objawy mogą być różne - od łagodnych (np. cellulit lub opuchlizna występujące zwykle na łydkach, udach, biodrach, ramionach i twarzy) do poważnych (zatrzymanie wody w organizmie / obrzęk limfatyczny).

Zatrzymywanie wody w organizmie może mieć wiele przyczyn, zarówno genetycznych, jak i wynikających ze stylu życia. Zapoznaj się z naszym kompleksowym przewodnikiem po przyczynach zatrzymywania płynów w organizmie oraz dowiedz się, co możesz zrobić, aby temu zapobiec i zmniejszyć to zjawisko.

Odkryj kremy do nóg Celluence®.
Odkryj zabiegi LipoTherapeia® w Londynie

17 fizjologicznych przyczyn zatrzymywania wody w organizmie

Istnieje kilka czynników powodujących zatrzymywanie wody, z których najważniejsze to:

  1. Osłabienie i kruchość ściany żyły/naczynia limfatycznego: ściany żył są częściowo uszkodzone i przepuszczają krew do tkanek

  2. Ograniczony skurcz mięśni lub nadmierny statyczny skurcz mięśni spowodowany odpowiednio brakiem aktywności lub staniem przez cały dzień (skurcze mięśni wspomagają skurcz mięśni gładkich ścian żył i naczyń limfatycznych)

  3. Słabe napięcie mięśniowe samych ścian naczyń żylnych/limfatycznych: ściany żył nie mogą skutecznie pompować krwi do góry

  4. Niewydolność zastawek w żyłach i naczyniach limfatycznych: przepukliny zastawek żylnych prowadzące do gromadzenia się krwi lub limfy, a nawet spływania w dół

  5. Niski obrót płynem śródmiąższowym z powodu odwodnienia: tkanki zatrzymują wodę z powodu jej niedoboru, dlatego woda nie opuszcza nawet tkanek

  6. Wysoka lepkość krwi / koagulacja: utrudnia przepływ krwi przez małe żyły i naczynia włosowate

  7. Nagromadzenie kwasu hialuronowego o dużej masie cząsteczkowej w tkankach, spowodowane przewlekłym stanem zapalnym

  8. Zaparcia: utrudniają przepływ krwi i limfy w jamie brzusznej, co prowadzi do gromadzenia się krwi i limfy w nogach

  9. Ciąża: działa w ten sam sposób, co zaparcia; dodatkowo zwiększa zatrzymywanie płynów z powodu nadmiernej produkcji estrogenów

  10. Przewlekłe stany zapalne o niskim stopniu nasilenia: wszystkie stany zapalne z definicji zwiększają retencję wody

  11. Uraz udarowy: uszkodzenie żył i naczyń limfatycznych

  12. Zastoinowa niewydolność serca: serce nie jest w stanie wystarczająco szybko przetwarzać krwi i woda jest dosłownie wyrzucana do tkanek, aby zmniejszyć obciążenie serca (przeciwwskazanie do masażu z drenażem limfatycznym, najpierw należy wyleczyć samo serce)

  13. dysfunkcja nerek: nerki zatrzymują sód i wodę, które następnie gromadzą się w tkankach

  14. Pooperacyjne usunięcie gruczołów limfatycznych / inne uszkodzenia naczyń limfatycznych, żył i gruczołów limfatycznych: usunięte gruczoły wymagają zastosowania specjalnych technik w celu usunięcia nadmiaru wody z tkanek (manualny drenaż limfatyczny, specjalistyczne bandażowanie)

  15. Nadmiar estrogenów w organizmie: powoduje zatrzymywanie wody w organizmie

  16. Nadmiar kortyzolu w organizmie: powoduje zatrzymanie wody w organizmie

  17. Niedobór albumin (białek krwi): woda nie może być przenoszona z tkanek do krwi z powodu braku tego białka transportującego

Styl życia czy genetyka? Co jest ważniejsze jako przyczyna zatrzymywania wody w organizmie?

Istnieje kilka przyczyn pogorszenia się funkcji i integralności naczyń limfatycznych i żył.

HEREDYCZNOŚĆ (nasze geny) to jeden z czynników, na który - jak nam się wydaje - nie mamy wpływu, ale nie może to być dalsze od prawdy. "Złe" geny zazwyczaj potrzebują złego stylu życia, aby mogły zostać wyrażone i odwrotnie, "dobre" geny potrzebują dobrego stylu życia, aby mogły zostać w pełni wyrażone.

W praktyce oznacza to, że nawet jeśli masz doskonałe geny, zły styl życia, oparty na stresie, braku aktywności i śmieciowym jedzeniu, nadal będzie prowadził do zatrzymywania płynów w organizmie. Albo, z drugiej strony, nawet jeśli masz słabe geny, doskonały styl życia prawdopodobnie doprowadzi do bardzo niewielkiej retencji wody lub do jej braku.

Tak więc styl życia jest tym, co włącza lub wyłącza dobre lub złe geny. Co więcej, jest to jedyna rzecz, którą możesz zmienić, więc zamiast zrzucać winę na geny, spróbuj zoptymalizować styl życia (STRES, DIETA, ĆWICZENIA, WYPOCZYNEK), by nie cierpieć z powodu zatrzymywania wody w organizmie.

16 czynników stylu życia, które zazwyczaj prowadzą do zatrzymywania płynów w organizmie...

...poprzez wyłączenie "dobrych" genów i włączenie "złych" genów:

  1. Brak składników odżywczych odżywiających naczynia krwionośne: białka, antyoksydantów, polifenoli/flawonoidów i wysoko nienasyconych kwasów tłuszczowych (HUFA).

  2. TOKSYNY, substancje antyodżywcze i żywność wywołująca stan zapalny uszkadzają naczynia krwionośne i limfatyczne lub upośledzają ich naturalne funkcjonowanie: tłuszcze nasycone, utlenione kwasy tłuszczowe, tłuszcze uwodornione, cukier, nadmierna ilość alkoholu i żywność wysoko przetworzona

  3. Długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej, siedzącej lub krzyżowanie kolan.

  4. Nietolerancje pokarmowe lub alergie prowadzą do przewlekłych stanów zapalnych o niskim stopniu nasilenia

  5. Zespół nieszczelnego jelita umożliwia przedostawanie się niestrawionych cząstek pokarmu, toksyn bakteryjnych i innych substancji do krążenia oraz podrażnienie/rozpalanie naczyń limfatycznych i krwionośnych

  6. Tabletki antykoncepcyjne lub inne hormonalne środki antykoncepcyjne, takie jak plastry, zastrzyki itp. zwiększają lepkość krwi, a tym samym przepływ krwi w naczyniach włosowatych

  7. Brak snu powoduje napięcie mięśni ścian żył i utrudnia naprawę tkanki naczyń krwionośnych

  8. Brak aktywności fizycznej / brak ruchu jest niezbędny dla funkcjonowania układu limfatycznego i żył

  9. Zaparcia powodują niedrożność naczyń żylnych i limfatycznych

  10. Ciąża (oczywiście nie jest czynnikiem stylu życia, ale powoduje zatrzymanie wody w organizmie; działa w ten sam sposób co zaparcia, ale dodatkowo prowadzi do zatrzymania dodatkowych płynów z powodu działania estrogenów)

  11. Palenie tytoniu powoduje zwężenie naczyń krwionośnych i ich uszkodzenie

  12. Przewlekłe nadmierne spożycie kofeiny prowadzi do niskiej wymiany wody w tkankach, co z kolei prowadzi do gromadzenia się toksyn i produktów odpadowych oraz słabego drenażu limfatycznego

  13. Niepicie wystarczającej ilości wody ma dokładnie taki sam wpływ na tkanki, jak nadmierne spożycie kofeiny, tj. słaby drenaż płynów prowadzący do zatrzymania wody w organizmie.

  14. Niektóre leki, zwłaszcza kortyzon/kortykosteroidy, prowadzą do zatrzymywania wody w organizmie ze względu na ich działanie na nerki, naczynia krwionośne i inne tkanki organizmu

  15. Przewlekły stres ma taki sam efekt jak kortykosteroidy - tylko łagodniejszy - ponieważ prowadzi do nadmiernego i przewlekłego uwalniania kortyzolu

  16. Nadmierna masa ciała wywiera ogromny nacisk na naczynia krwionośne, a także przyczynia się do powstawania stanów zapalnych o niskim stopniu nasilenia

Jak widać, przy dzisiejszym niezdrowym stylu życia istnieje wiele powodów, dla których dochodzi do zatrzymywania płynów w organizmie, nic więc dziwnego, że większość kobiet cierpi z tego powodu w mniejszym lub większym stopniu.

Dobra wiadomość jest taka, że ponieważ zatrzymywanie wody w organizmie jest spowodowane nienaturalnym stylem życia, można je również zmniejszyć, prowadząc naturalny tryb życia i stosując naturalne metody leczenia.

Jaki jest związek między zatrzymywaniem wody w organizmie a cellulitem?

Jest to częste pytanie zadawane w naszej klinice, a faktem jest, że zatrzymywanie wody w organizmie i cellulit są ze sobą nieodłącznie związane.

Większość czynników powodujących zatrzymanie płynów może również powodować utratę jędrności skóry, słabe stany zapalne, zwłóknienie tkanki łącznej i powierzchowne nagromadzenie tłuszczu, wpływając dosłownie na wszystkie aspekty cellulitu, tak więc w przypadku większości kobiet zatrzymanie płynów jest nieodłącznie związane z problemem cellulitu.

Jednak zabiegi, które zajmują się wyłącznie zatrzymywaniem wody (takie jak masaż limfatyczny) nie będą w stanie skutecznie zredukować cellulitu, ponieważ cellulit to coś więcej niż tylko zatrzymywanie wody.

Z drugiej strony, dobry plan leczenia cellulitu powinien zawsze skutecznie zajmować się retencją płynów, jak również wszystkimi innymi aspektami cellulitu.

Odkryj kremy do nóg Celluence® Legs
Odkryj zabiegi LipoTherapeia® w Londynie

© 2011-2021 LipoTherapeia. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zakaz powielania bez pisemnej zgody. Ten artykuł został po raz pierwszy napisany w 2011 roku i ostatnio zaktualizowany w 2021 roku.