Jak walczyć z odwodnieniem - objawy i co robić

 Strona główna / Medycyna estetyczna - czy bezpieczna? / Jak walczyć z odwodnieniem - objawy i co robić

Jak walczyć z odwodnieniem - objawy i co robić

Walka z odwodnieniem - Woda jest naszym podstawowym i najważniejszym składnikiem odżywczym. Woda jest niezbędna zarówno do funkcjonowania organów, jak i do trawienia. Stanowi ona około dwóch trzecich, a nawet 60% masy ciała człowieka i wystarczy spadek jej zawartości o 1-2%, aby doszło do odwodnienia.

Chociaż nie istnieje bezwzględna definicja, odwodnienie jest zwykle definiowane jako zmniejszenie całkowitej zawartości wody w organizmie z powodu utraty płynów, zmniejszenia ich spożycia lub kombinacji obu tych czynników.

Odwodnienie jest podstawową przyczyną wielu powszechnych schorzeń, takich jak: zaparcia, upadki, infekcje dróg moczowych, owrzodzenia ciśnieniowe, niedożywienie, nietrzymanie moczu i dezorientacja. Odwodnienie może również prowadzić do stanów zagrażających życiu, takich jak ostre uszkodzenie nerek, choroby serca i żylna choroba zakrzepowo-zatorowa.

W zależności od stosunku pomiędzy utratą sodu i wody, odwodnienie można sklasyfikować jako izotoniczne (równa utrata sodu i wody - przykład: biegunka), hipertoniczne (nadmierna utrata wody w stosunku do sodu - przykład: gorączka) lub hipotoniczne (nadmierna utrata sodu w stosunku do wody - przykład: nadużywanie leków moczopędnych)(EFSA 2010).

Ponieważ nie ma jednego parametru diagnostycznego, ogólnie zaleca się rozpoznawanie wzorca składającego się z kilku wskaźników wskazujących na odwodnienie. W przypadku podejrzenia, że ktoś jest odwodniony, należy natychmiast zwrócić się o pomoc medyczną.

Objawy odwodnienia obejmują:

  • zmęczenie
  • osłabienie
  • utrata apetytu
  • zarumieniona skóra
  • suchość w ustach i spuchnięty język,
  • palpitacje serca,
  • dezorientacja i zawroty głowy
  • ciemne zabarwienie moczu.

Niemowlęta i dzieci są bardziej podatne na odwodnienie niż dorośli, ponieważ ich ciała są mniejsze i mają większą rotację wody i elektrolitów. Osoby starsze oraz osoby chore są również bardziej narażone na odwodnienie.

Ekstremalne okresy pogodowe, takie jak upały w okresie letnim również zwiększają ryzyko odwodnienia. Większość ludzi myśli, że aby cierpieć na odwodnienie, trzeba się wysilać, a tak nie jest. Pocenie się i rutynowe wydzielanie potu, nawet jeśli dana osoba nie wykonuje forsownych czynności, może prowadzić do odwodnienia w gorący dzień.

Załóżmy, że jesteś na zewnątrz przy basenie i nie spożywasz wystarczającej ilości płynów, wyczerpanie cieplne samo w sobie powoduje utratę dużej ilości płynów.

Co jeść i pić

Kluczem do zapobiegania odwodnieniu jest picie dużej ilości płynów każdego dnia i picie ich więcej, gdy pogoda jest gorąca i/lub gdy ćwiczysz.

Upewnij się, że pijesz wodę, nawet jeśli wydaje Ci się, że jej nie potrzebujesz. Niestety, napój najczęściej spożywany latem na imprezach na świeżym powietrzu - piwo - nie działa. W rzeczywistości alkohol jest diuretykiem, innymi słowy sprawia, że tracisz płyny.

Jedz owoce i warzywa bogate w wodę. Część wody możesz czerpać ze świeżych produktów, takich jak na przykład arbuz, pomarańcze czy jabłka. Zobacz, jak możesz zrobić własną wodę smakową w orzeźwiających i łatwych przepisach.

Wybierz odpowiednią odzież. Jasne ubrania odbijają ciepło podczas letnich miesięcy. Lekkie, luźne ubrania pozwalają na lepszą cyrkulację powietrza i pomagają szybciej odparować pot przez cały rok. Jeśli ćwiczysz na zewnątrz, pamiętaj o ubieraniu się warstwowo, aby później móc zdjąć odzież, która może sprawiać, że jest Ci za ciepło.

Podsumowując, zdecydowanej większości przypadków odwodnienia, zwłaszcza w okresie letnim, można uniknąć, zachowując odrobinę zdrowego rozsądku.